Marketing internetowy
12 lutego 2021
  Firma Google w 2020 roku opublikowała informacje o trzech nowych wskaźnikach doświadczenia użytkowników, które stały się nowymi czynnikami rankingowymi wyszukiwania.
09 października 2020
Najprostsza definicja nie tylko z marketingu mówi, że afiliacja to budowa i utrzymywanie pozytywnych i trwałych relacji. Afiliowanie to natomiast
25 września 2020
Marketing internetowy w Polsce dość dynamicznie się rozwija, z roku na rok, stając się jedną z kluczowych możliwości rozwoju marek,
Marketing internetowy
Marketing internetowy
Marketing internetowy
Marketing internetowy

Autor: Lookas

 

1. Przeanalizuje swoje przychodu i koszty. Wylicz bilans zysku i strat

2. Określ swoje cele marketingowe.

3. Dopasuj cele marketingowe do strategicznych celów firmy i wizji rozwoju.

4. Pracuj w ramach swojego rocznego budżetu, ale bądź elastyczny w rozliczeniu miesięcznym.

5. Nie lekceważ sezonowości, świąt i wydarzeń branżowych.

6. Oceniaj na bieżąco swój budżet w porównaniu z wynikami w czasie i decyduj o jego efektywności.

 

Zbliża się koniec roku i wszyscy wiemy, co to oznacza. Czas głęboko zanurzyć się w planowaniu rocznego budżetu marketingowego. Niezależnie od tego, czy zarządzasz i realizujesz większość swoich działań marketingowych samodzielnie, czy też zlecasz usługi agencji marketingowej, budżet marketingowy stanowi źródło Twojej rocznej strategii. Zdefiniowanie wyników w nadchodzącym roku będzie bardzo trudne.

Nowy rok to nowy początek. Daje możliwości rozwoju i zmian w twojej strategii marketingowej. Możesz wchodzić na nowe obszary, wprowadzać nowe produkty lub wypróbowywać nowe kanały marketingowe w celu budowania świadomości marki.

W rzeczywistości, według ostatniego badania SEMrush dotyczącego stanu marketingu treści, 62% marketerów planuje zwiększyć budżet na marketing treści w nadchodzącym roku.

 

 

Więcej wydatków oznacza większe ryzyko, ale także oznacza więcej możliwości. Gdy chodzi o to czy przeznaczone środki przyniosą zakładane efekty warto przeanalizować sześć kroków, które pomogą Ci zaplanować najlepszy budżet marketingowy na dany rok:

 

1. Poznaj swoje koszty i przychody

W zależności od branży, w której działasz, różnica między wydatkami marketingowymi jako procentem przychodów firmy może się znacznie różnić.

Nawet w tej samej branży każda firma ma swoje własne spojrzenie  na marketing online, oparte na grupie docelowej, kluczowych wskaźnikach wydajności i celach, konkurencyjnych polach działania i nie tylko. Wszystko to bezpośrednio wpływa na wielkość i styl budżetu.

Pierwszą rzeczą do zrobienia przy planowaniu budżetu marketingowego jest podsumowanie obecnej sytuacji. Jakie są twoje koszty operacyjne? Ile kosztuje konwersja klienta? Jaką wartość tworzą Twoje działania marketingowe? Jakie przychody możesz przypisać do poszczególnych działań marketingowych? Gdy już wiesz, gdzie jesteś dzisiaj, możesz zacząć planować przyszłość.
 

2. Ustaw swoje cele

Analiza Hubspot wskazuje , że 27% marketerów uważa , że zapewnienie sobie wystarczającego budżetu jest największym wyzwaniem! Teraz dobra wiadomość: marketerzy, którzy obliczają ROI, są 1,6 razy bardziej narażeni na wyższe budżety. Przed przydzieleniem całkowitego budżetu marketingowego musisz określić cele na nadchodzący rok. Jakie są twoje KPI? Ilu nowych klientów spodziewasz się zobaczyć? Do jakiego stopnia retencji dążysz? Jako menedżer działań marketingu cyfrowego są to pytania, na które musisz odpowiedzieć. Nie tylko dadzą ci wskazówki i cel, ale mogą nawet pomóc w zapewnieniu większego budżetu.
 

3. Dopasuj swoje cele do strategicznych celów firmy i wizji rozwoju

Nie zapominaj jednak, że nic z tego nie występuje w próżni. Twoje cele marketingowe są kluczowym elementem ogólnych celów strategicznych firmy i wizji rozwoju. Nie ma sensu inwestować budżetu marketingowego w obszary, które nie posuną firmy do osiągnięcia obecnych celów.

Dlatego przy planowaniu budżetu na marketing cyfrowy ważne jest, aby zachować ogólną strategię firmy na swoim radarze.

Najlepszym sposobem na to jest utrzymanie stałej komunikacji z innymi działami i zarządem. W ten sposób zawsze będziesz mieć dokładny obraz bieżącego i zmieniającego się statusu firmy, co znacznie ułatwi opracowanie prawdziwie zintegrowanego budżetu marketingowego.
 

4. Określ budżet – tak, aby się zwrócił

Pierwszym krokiem jest określenie całkowitego rocznego budżetu marketingowego. Po ustaleniu i zatwierdzeniu rocznej sumy możesz pokroić ją na abonament miesięczny. Roczny budżet jest ustalony na solidnym poziomie, ale jeśli wiesz, w jaki sposób budżet jest realizowany co miesiąc, możesz pozwolić sobie na elastyczność w danym miesiącu.

„Elastyczność” to fajnie brzmiące modne powiedzonko, ale co to znaczy w praktyce? Jak ustawić budżet roczny, zachowując elastyczność na poziomie miesięcznym?

Zwracając uwagę na bieżący stan działań marketingowych. Na przykład, jeśli widzisz świetne wyniki z określonej kampanii w danym miesiącu, nie przestawaj!

Ograniczenie udanej kampanii tylko dlatego, że ustalono budżet sześć miesięcy temu, niekoniecznie jest właściwą decyzją. Możesz zezwolić na uruchomienie kampanii i sprawdzić, czy możesz uzyskać z niej jeszcze więcej wyników. Następnie możesz dostosować swój budżet w dół, aby uwzględnić nieplanowany wzrost wydatków.
 

5. Weź pod uwagę specjalne wydarzenia

Ustalenie budżetu marketingowego to nie tylko to, co dzieje się w Twojej firmie. Musisz wziąć pod uwagę całą gamę wydarzeń sezonowych, świątecznych i branżowych. Sezonowość (w tym pogoda, święta narodowe i kulturalne, wydarzenia religijne i inne) ma ogromny wpływ na to, jak i kiedy inwestujesz swoje pieniądze marketingowe.

Na przykład, jeśli nie jesteś sprzedawcą ani firmą B2C, skalowanie budżetu w czwartym kwartale może być złym pomysłem. Jest tak, ponieważ pod koniec roku detaliści na całym świecie agresywnie wykorzystują wszystkie istniejące kanały, aby zmaksymalizować sprzedaż.

Rezultatem jest gwałtowny wzrost CPC we wszystkich głównych kanałach. Konkurencja jest zacięta, a współczynniki konwersji muszą być znacznie wyższe, aby zrekompensować wysokie CPC.

Dotyczy to również wakacji. Nie chcesz przekazywać treści marketingowych, gdy odbiorcy biorą tydzień wolnego. Należy również pamiętać, że różne regiony mają różne dni wolne od pracy i święta państwowe, ferie itd. Dostosuj swój budżet zgodnie z kalendarzami w regionach Polski.

Możesz także spojrzeć na swoją branżę, aby usprawnić swój budżet. Wielkie wydarzenia branżowe to ogromna szansa marketingowa. Zaplanuj mądrze swój budżet na te wydarzenia, abyś mógł przyciągnąć odbiorców.

Jeśli Twoja firma bierze udział w konkretnym wydarzeniu, jest to świetna okazja, aby połączyć kontakt offline z przekierowanie uwagi na online i generować leady, które zamieniają się w spotkania i (miejmy nadzieję) w zadowolonych klientów.
 

6. Zawsze testuj (i mierz!)

Przeznaczasz swoje pieniądze marketingowe na określony kanał. To nie daje mu gwarantowanego sukcesu.

Nawet jeśli planujesz dopracować najdrobniejsze szczegóły faktem jest, że po uruchomieniu kampanii często pojawia się element zaskoczenia. Nawet najlepiej zaplanowana kampania może być całkowitą porażką. Czasem też  reklama może stać się nieoczekiwanie treścią wiralową, przynosząc wyniki, o których nigdy nie marzyłeś.

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z nieprzewidzianymi wynikami jest zawsze przetestowanie swojej wydajności dla każdego kanału - oszacowanie i założenia w porównaniu do jego wkładu w działalność. Niektóre czynniki, które należy mierzyć, aby uzyskać najlepszy obraz faktycznej wydajności, to CPA (koszt pozyskania) i LTV (wartość czasu życia).

Najlepiej jest ocenić te wskaźniki według różnych ram czasowych; w niektórych przypadkach oszacowanie ich prawdziwej wartości może zająć stosunkowo dużo czasu. W Lookas przedziały czasowe, których używamy do oszacowania sukcesu kanału, to tygodniowe, miesięczne, 3, 6, 9 i 12 miesięcy.

W naszych działaniach związanych z analizą wzrostu widzieliśmy wiele przykładów świetnych wskaźników CPA pochodzących z jednego kanału, które później przełożyły się na słabe liczby LTV. Z drugiej strony widzieliśmy niektóre kampanię o stosunkowo wysokim CPA, które dostarczały klientów o wysokim LTV. Dlatego zawsze pamiętamy, że CAC / CPA to tylko jedna część równania.

Pamiętaj, że biorąc pod uwagę LTV, zwykle potrzebujesz dłuższych ram czasowych (tj. Perspektywa 3/6/9/12 miesięcy).

Twój budżet marketingowy: gra kontrastów

Jeśli chodzi o planowanie budżetu marketingowego, pracujesz z przeciwnymi siłami, dlatego ważne jest, aby precyzyjnie koncentrować się na swoich celach.

Ustaw ścisły roczny budżet, ale zachowaj elastyczność co miesiąc. Skoncentruj się na ugruntowaniu swoich celów marketingowych, ale z szerszej perspektywy obejmującej całą strategię firmy. Zbadaj swoje wyniki krótkoterminowe, biorąc pod uwagę wskaźniki długoterminowe.

Jeśli czujesz się, jakbyś był ciągnięty w przeciwnych kierunkach, nie martw się - to naturalna część planowania budżetu marketingowego. Trzymaj się kroków opisanych powyżej, aby nadal dążyć do swoich celów.

 

 

Marketing internetowy
Marketing internetowy
Logo Lookas
13 grudnia 2019
budżet marketingowy

6 sposobów na planowanie budżetu marketingowego

POWRÓT

Lookas

© Copyright 2022 | All Rights Reserved | Polityka Prywatności